in ,

Viac ako 10 rokov bol „uväznený vo vlastnom tele“ – dnes porozprával svoj príbeh

Muž, ktorý strávil viac než 10 rokov zavretý vo svojom tele, konečne vyrozprával svoj pozoruhodný príbeh. Martin Pistorius, z Južnej Afriky, má 40 rokov, ale keď mal 12, nakazil sa chorobou, o ktorej si lekári zo začiatku mysleli, že je chrípka.

Poskytli mu klasickú liečbu, ale jeho stav sa zhoršil a skončil v nemocnici. Martin mal kryptokokovú meningitídu a tuberkulóznu meningitídu a bol liečený na oboje. Napriek tomu však jeho telo slablo a stratil schopnosť komunikovať a ovládať svoje pohyby.

Martinovi rodičia Joan a Rodney, nezistili poriadny dôvod, prečo jeho telo prestalo spolupracovať, ale neboli pripravení vzdať sa svojho syna. Previezli ho do opatrovateľského centra, kde počul, videl a rozumel všetkému okolo seba, ale nedokázal komunikovať.

NBC News/youtube

„Bolo to hrozné. Ten pocit úplnej bezmocnosti bol asi najhorší pocit, aký som kedy zažil. Dúfam, že ho už nikdy nebudem musieť zažiť,“ povedal Martin. „Je to, akoby ste neexistovali, o každej jednej veci vo vašom živote rozhoduje niekto iný. Čo si oblečiete, čo budete jesť a piť, dokonca aj to, či  vôbec budete jesť alebo piť. A vy s tým nemôžete nič urobiť.“

Nikto ani len netušil, že Martin si uvedomuje, čo sa deje, len s tým nič nemôže urobiť – vrátane toho, že v televízii opakovane hrali seriál Barney.

„Ani nedokážem vyjadriť, ako veľmi som Barneyho nenávidel,“ vyhlásil.

NBC News/youtube

Martinova mama Joan priznala, že sa veľmi ťažko vyrovnávala so stavom svojho syna. Martin vo svojej knihe Ghost Boy spomína, ako raz sedel na vozíku, keď mu mama povedala: „Dúfam, že zomrieš.

Veľmi sa ho to dotklo a bol smutný a rozrušený, aj keď dodal, že chápe, prečo to povedala.

Vo vegetatívnom stave bol viac ako desať rokov, ale v roku 2001 sa všetko zmenilo. Opatrovateľka v centre povzbudila jeho rodičov, aby ho vzali do Centra pre augmentatívnu a alternatívnu komunikáciu.

martinpistorius/instagram

Výskumný pracovník držal v ruke papier so symbolmi a Martin mal očami nájsť loptu. Po nájdení lopty ho požiadali, aby našiel psa.

Potom Martinovi rodičia investovali do počítača, v ktorom bol nainštalovaný komunikačný softvér podobný tomu, ktorú používal Stephen Hawking, a ktorý mu umožňoval vyberať písmená, slová alebo symboly pomocou pásky pripevnenej na hlave – tá fungovala ako myš.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Pistorius (@martinpistorius)

20 rokov neskôr a Martin pracuje ako počítačový vedec a webový vývojár. Má milujúcu manželku a je hrdým otcom syna Sebastiana Alberta Pistoriusa.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

Hodili by sa aj na slovenské protesty ? 20 vtipných transparentov na fotografiách, ktoré sa objavili v dave.

Ďakujeme ti Apple Vision Pro!