in

Voňanie ženských sĺz vraj potláča agresiu u mužov. Vyplýva to z novej štúdie

Slzy často dokážu v ľuďoch vyvolať empatiu. Najnovšia štúdia však ukázala, že tento účinok funguje ešte viac, ako sme si mysleli. Voňanie ženských sĺz môže totiž znížiť agresivitu u mužov, čo naznačuje ochranný účel tejto emocionálnej reakcie. Píše o tom Smithsonian Magazine.

Vedci zistili, že po ucítení ženských sĺz u mužov došlo k zníženiu agresivity o viac ako 40 percent, čo bolo hodnotené na základe úrovne agresívneho správania a mozgovej aktivity. Vedci tvrdia, že tento záver, publikovaný minulý týždeň v PLOS Biology, sa môže rozšíriť na všetky ľudské slzy.

Zdroj: Pexels

„Tieto zistenia naznačujú, že slzy sú chemickou prikrývkou, ktorá ponúka ochranu pred agresiou – a že tento účinok je bežný u hlodavcov a ľudí a možno aj u iných cicavcov,“ spoluautor Noam Sobel, neurobiológ z Weizmann Institute of Science v Izraeli, uvádza sa vo vyhlásení.

Hoci obmedzený výskum skúmal oblasť ľudskej chemosignalizácie, Sobelovo laboratórium predtým pozorovalo, že ženské slzy znižujú hladinu testosterónu u mužov, čo sú fyziologické indikátory vzrušenia a sexuálneho vzrušenia.

„Vedeli sme, že voňanie sĺz znižuje testosterón a že zníženie testosterónu má väčší vplyv na agresivitu u mužov ako u žien, a tak sme začali skúmaním vplyvu sĺz na mužov, pretože to nám dávalo väčšiu šancu vidieť účinok,“ povedal neurobiológ Shani Agron, hlavný autor štúdie.

Zdroj: Pexels

Predchádzajúce výskumy naznačujú, že ľudia môžu cítiť strach a úzkosť od ostatných a dôkazy podporujú myšlienku, že pot môže tiež sprostredkovať emocionálne informácie. 

Aby autori otestovali, ako to ovplyvňuje slzy, zozbierali „emocionálne“ slzy od šiestich darkýň vo veku 22 až 25 rokov – členky tejto malej vzorkovej skupiny boli jediné z viac ako 100 dobrovoľníkov, ktoré boli schopné vyprodukovať dostatok sĺz pre štúdiu.

Každému z mužských účastníkov pritom potrebovali poskytnúť aspoň jeden mililiter sĺz. 

Dvadsaťpäť mužských dobrovoľníkov potom hralo videohru určenú na podnecovanie agresie. Účastníci hrali proti súperovi počítačového algoritmu, ale boli vedení k presvedčeniu, že ide o podvádzajúceho ľudského hráča. Vedci merali agresivitu mužov výpočtom, koľkokrát sa rozhodli pomstiť sa súperovi. V druhej časti experimentu hralo 26 mužov tú istú hru, zatiaľ čo boli v skeneri magnetickej rezonancie (MRI), ktorý monitoroval ich mozgovú aktivitu.

Zdroj: Pexels

V oboch experimentoch účastníci vdychovali buď ženské slzy, alebo fyziologický roztok, ktoré sú bez zápachu, a nebolo im povedané, čo vdychujú. Muži po voňaní ženských sĺz prejavovali o 43,7 % menej agresívneho správania v porovnaní s kontrolným roztokom. Okrem toho dve oblasti mozgu súvisiace s agresiou a rozhodovaním – prefrontálna kôra a ľavá predná insula – vykazovali výrazne nižšiu aktivitu po tom, ako muži zacítili slzy, uvádza Scientific American. Zvýšilo sa aj prepojenie s amygdalou, časťou mozgu zodpovednou za emócie a čuch.

V budúcom výskume tím dúfa, že preskúma, či aj ženy vykazujú podobné zníženie agresivity po voňaní sĺz a či slzy detí môžu vyvolať podobnú reakciu u dospelých.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre