in

Vydražili 100-ročný vianočný stromček: Stál 7 centov, predal sa za 50 000 násobok

Azda najväčší symbol Vianoc, bez ktorého si už snáď nevieme predstaviť tieto najkrajšie sviatky v roku. Jeho história je zaujímavá a súvisí napríklad aj s mágiou. Prvá zmienka o vianočnom stromčeku pochádza z nemeckých Brém z roku 1570. Tento stromček bol ozdobený ovocím či rôznymi sladkosťami.

Zdroj: UpdateN N/YouTube

Neexistuje žiadna dochovaná zmienka, ktorá by hovorila o začiatku alebo vôbec o dôvode zdobenia vianočného stromčeka. Existujú však domnienky, že vešanie ozdôb malo niesť význam obety, prípadne magické vlastnosti spojené s prilákaním hojnosti úrody na ďalší rok. Tak či onak, do bežných domácností sa stromčeky dostali v 17. storočí.

Začiatkom 20. storočia sa umelé vianočné stromčeky začali vyrábať sériovo. Medzi jeden z prvých takýchto stromčekov patril „najskromnejší vianočný stromček na svete“ – ako ho označil dražiteľ na aukcii. V roku 1920 ho za 6 pencí, dnes v prepočte 7 centov, kúpila rodina istej Doroty Grantovej. Tej slúžil do jej smrti (zomrela v úctyhodnom veku 101 rokov) a v roku 2014 prešiel do vlastníctva jej dcéry Shirley Hall. Tá ho pred pár dňami dala vydražiť.

Stromček je vysoký 79 cm, má 25 konárov, 12 bobúľ a šesť mini svietnikov. Je osadený v malom červenom drevenom podstavci s jednoduchým ozdobným emblémom. Očakávalo sa, že sa predá za 60 až 80 libier, no nový majiteľ za neho zaplatil 3411 libier. Solídna suma.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre