in ,

Wales plánuje spraviť z klamstva v politike trestný čin

Všetci to poznáme aj u nás na Slovensku, nekonečné klamstvá politikov. Čo veta, to lož, a to hlavne pred voľbami. Nikto im predsa nekáže, aby hovorili pravdu. A zákon ich za klamstvá nepotrestá.

Wales má však klamstiev politikov dosť. Waleská labouristická vláda oznámila ambiciózny plán zaviesť zákon, ktorý by spravil klamstvo v politike nelegálnym. Tento krok je označovaný za revolučný a potenciálne prelomový nielen pre samotný Wales, ale aj pre zvyšok sveta.

Zdroj: GOV.WALES

V utorok večer sa vo waleskom parlamente odohrala búrlivá debata, kde právny zástupca vlády, Mick Antoniw, potvrdil, že legislatíva bude pripravená pred ďalšími voľbami v roku 2026. Cieľom je odstrániť z vlády politikov a kandidátov, ktorí budú uznaní vinnými z úmyselného klamstva prostredníctvom nezávislého súdneho procesu.

Zdroj: Senedd Research

Adam Price z Plaid Cymru, ktorý je jedným z hlavných iniciátorov tohto návrhu, uviedol: „Je to historický moment. Wales môže byť prvou krajinou na svete, kde bude klamstvo politikov zákonom zakázané.“ Podľa neho je pravda základom demokracie a strácanie dôvery v politikov predstavuje vážnu hrozbu pre demokratické zriadenie. „Musíme skúšať nové prístupy. Skupina populistov, ktorá klame pre svoj osobný prospech, škodí všetkým.“

Zdroj: Institute for Government

Podľa niektorých môže byť tento zákon začiatkom politického reštartu, kde sa čestnosť stane normou. Otázkou zostáva, ako jednoduché bude odhaľovanie týchto klamstiev, a ako čestní budú tí, ktorí budú mať na starosti, aby politici tento zákon dodržiavali. Je veľmi smutné, že krajiny potrebujú zákon, ktorý by reguloval množstvo klamstiev v skupine ľudí, ktorá sľúbila starať sa o krajinu, jej osud a obyvateľov.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre