in

„Wicked Little Letters“ alias veselá detektívka plná nadávok + TRAILER

Wicked Little Letters nie je film o nadávkach, ale dá sa povedať, že nadávky sú veľkou súčasťou toho, čo z neho robí taký skvelý príbeh. V roku 1920 dostáva Edith Swan (Olivia Colman), zámožná a oddaná kresťanská stará dievka, ktorá žije so svojimi starými rodičmi v juhoanglickom prímorskom mestečku Littlehampton, anonymné, urážlivé listy, ktoré sú plné nadávok.

Podozrenie padne na Rose Goodingovú (Jessie Buckley), susedku Swanovej. Goodingová je večne opitá, vulgárna a – to najhoršie – nečisrtí vaňu, v ktorej sa kúpe s labuťami. Film inšpirovaný skutočným príbehom je sčasti telenovela o susedskom konflikte a sčasti útulnou detektívkou popri poobednom čaji.

Zdroj: Lisa Fotios/Pexels

V priebehu rozprávania skutočného príbehu listov z Littlehamptonu, Wicked Little Letters osvetľuje niektoré z najfascinujúcejších aspektov nadávok. Jedným z týchto aspektov je veselosť, ktorá môže vyplynúť z nezrovnalosti stretnutia s nadávkou v neočakávanej chvíli, od neočakávanej osoby a v neočakávanom kontexte. Môže to byť nepríjemné, najmä ak ste to vy, kto je príjemcom nadávky. Môže to však viesť aj k potešeniu a radosti.

Film tiež skúma, aké uspokojujúce môže byť nadávanie. Nechať voľne plynúť mocný jazyk je také katarzné, že, ako ukázal výskum, nám môže pomôcť vydržať aj bolesť. Nadávanie má túto moc z veľkej časti, pretože vieme, že by sme to nemali robiť. Je to zábavné, pretože je to v rozpore s pravidlami. Pre postavy v Wicked Little Letters existuje množstvo dráždivých pravidiel, proti ktorým sa môžu brániť.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre