in

Youtube vám okrem zastavovania prehrávača naschvál spomaľuje počítač, ak používate ad-blocker

Už nejaký ten týždeň bojujeme s faktom, že ak si zapnete video na Youtube a máte aktivovaný AdBlock na svojom prehliadači, Youtube vám cez celú obrazovku vyhodí okno, kde sa vyhráža, že ak zablokujete 3 reklamy, zablokuje on vám celý prehrávač.

YouTube cracking down on if you’re not paying them to block the ads, it hurts me, and hurt you.
byu/Reddit_n_Me inyoutube

To však nie je všetko, ako sa zdá. Ak sa vám nejakým spôsobom podarí vyhrážanie od Youtube obísť a ďalej blokovať reklamy vo videách, Youtube sa rozhodol potrestať vás aj iným spôsobom.

Zdroj: Chrome Web Store

Používatelia si všimli, že ich prehliadače, predovšetkým Chrome, sa výrazne spomalia, keď zapnú Youtube a blokujú reklamy. Niektorí používatelia sa na problém teda pozreli detailnejšie a všimli si jasný vzorec v tom, odkiaľ problém so spomaľovaním prichádza.

Zdroj: Youtube

Jednému z používateľov sa pri svojich vlastných testoch podarilo zistiť, že ak má na stránke Youtube povolený AdBlock, využitie CPU (Central Processing Unit – srdce počítača), stúpne v prípade jeho mašiny automaticky minimálne až o 17%.

Zdroj: Chrome Web Store

Pri slabších počítačoch, hlavne u laptopov používaných len na surfovanie po internete, to môže spôsobovať prehrievanie, a u všetkých používateľov citeľne spomalí prehliadač. Okrem toho, že je to v podstate priamy negatívny zásah do systému používateľa, Youtube okrem svojho nového procesu o 3 vyblokovaných reklamách nikde neuvádza, že vám za blokovanie reklám zaťaží CPU.

Zdroj: Brave Community / tcz

Alarmujúci je však fakt, že dodatočné zaťažovanie CPU, ak máte na svojom prehliadači AdBlock, sa vzťahuje aj na užívateľov, ktorí si aktívne platia Youtube Premium predplatné, aby sa vyhli nekonečným reklamám a marketingovej šikane od tejto spoločnosti. Aj keď má Youtube vo svojej podstate právo bojovať proti ad-blockerom, trestať rovnakým spôsobom ľudí, ktorí si za služby spoločnosti platia, aby trestaní neboli, začína trochu smrdieť.

Zdroj: Youtube

Manažér spoločnosti, Christopher Lawton sa vyjadril, že ľudia, ktorí sa snažia blokovať reklamy na ich prehrávači neoficiálnymi spôsobmi, budú v budúcnosti zažívať ďalšie podobné problémy, a nezabudol k varovaniu pridať, že systémy na detekciu ad-blockerov sa u spoločnosti rýchlo vyvíjajú vpred.

Podobné kroky od spoločnosti sú skutočne alarmujúce, pretože len blízka budúcnosť ukáže, kam až Youtube dokáže zájsť, aby nám nasilu držali oči otvorené, keď hrá reklama.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

2 Komentáre
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre
Danolaz
1 mesiac dozadu

Názov a aj obsah článku je zavádzajúci, ak nie úplne nepravdivý. Nie je pravda, že by sa YouTube úmyselne rozhodol spomaľovať počítač a nie je na to ani dôkaz, spomalenie procesoru spôsobuje to, že YouTube sa snaží adblock detekovať a adblock sa proti tomu bráni, čo spôsobuje výraznú záťaž pre počítač. Problém so spomaľovaním počítača sa vyskytuje aj u ľudí vlastniacich YouTube premium a YouTube nemá dôvod týchto ľudí nijako trestať, keďže mu posielajú peniaze. Mám pocit že tento článok je zavádzajúci a nasilu útočný proti YouTube, ktorý z peňazí z reklám mimochodom funguje.

Night
1 mesiac dozadu

No mňe žiadna výstraha neprišla už 5 rokov som na stolnom počítači nemal na YouTube reklamu vďaka adblock ale z ničoho nič mi začalo sekať komentáre video išlo plynule skôr som mal pocit že som dačo nastavil ja zle najskôr som prešiel celý Chrome a potom som začal hľadať v nastaveniach systému chybu ešte ako naschvál mi začal HDD odpajat myslel som si že je súvislost z diskom takže ani som nepomyslel že si YouTube robí nejakú promo akciu dobré vedieť

Majstri a dlažba

Bomby zo sociálnych sietí #899 – pochvaľovala si svoju budúcu svokru, Roman ju odrovnal jednou jedinou vetou